קורס עיסוי תינוקות
הרך ביותר - רך עוד יותר

קורס עיסוי תינוקות

ישנם שני סוגים עיקריים של קורס עיסוי תינוקות - הסוג הראשון הוא בעצם סדנה בת מספר מפגשים הנועדה להורים טריים שרוצים ללמוד לעסות ולגעת בילדיהם בצורה נכונה ומפתחת. הסוג השני הוא קורס מדריכי עיסוי תינוקות שנועד להכשיר מטפלים בעיסוי תינוקות ובליווי התפתחותי.

החשיבות של קורס עיסוי תינוקות

לעיסוי תינוקות מגוון יתרונות ביניהם:

  • קורס עיסוי תינוקות מסייע לחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק
  • קורס עיסוי תינוקות מעודד אמון ובטחון הן אצל התינוק וההורה
  • העיסוי לתינוק מעניק תמיכה בהתפתחות המוטורית

מהו עיסוי תינוקות?

עיסוי תינוקות שונה במהותו מעיסוי מבוגרים, והשוני העיקרי הוא שעיסוי מבוגרים נועד בעיקר לשחרר מתחים וכאבים בגוף ובנפש, ואילו עיסוי תינוקות נועד לשפר את הקרבה והתקשורת בין התינוק והמעסה, בין אם המעסה היא האם, האב  או המטפל. בנוסף העיסוי עוזר לתינוק להתפתח בצורה תקינה יותר ובריאה יותר.

חיזוק תקשורת על ידי מגע

כיום רווח עיסוי תינוקות ברחבי העולם, ויותר ויותר אנשי מקצוע ופסיכולוגים מבינים את התפקיד החשוב של מגע בהתפתחות הילד. בעת העיסוי הקשר בין ההורה לילד מתחזק, ונשמר בצורה נקייה, ללא הפרעות של מכשירים חשמליים כמו טלוויזיה או של אנשים אחרים. עיסוי זה מגדיל את הבטחון האישי של התינוק, והוא מפתח יכולת תקשורת חמה יותר.

התאמת העיסוי לתינוק

כל תינוק אוהב סגנון עיסוי אחר. זוהי עובדה מסקרת כי מהלידה עצמה לילד יש העדפה. ישנם תינוקות שאוהבים מגע חזק, אחרים מגע עדין יותר, ויש תינוקות שמעדיפים הנחת יד ללא תנועה. להעדפה זו יש לשים לב ולהתייחס ברגישות, שכן היא תקבע עד כמה הילד יפיק מהעיסוי. העיסוי מפתח אצל התינוק יכולות תקשורת בלתי מילוליות, כאשר אותן יכולות מפותחות גם אצלנו. אנו לומדים להקשיב לתינוק ולרצונותיו, ולהכירו בצורה בלתי מתווכת. תקשורת זו עוזרת גם לבנות את הקרבה והאמון בין ההורה לתינוק.

עיסוי תינוקות – שלב ראשוני

תחילה נמצא מקום שקט ונוח לעיסוי, מקום שיהיה מבודד מהפרעות. כעת נציב מזרון במרכז החדר, נדאג שלא יהיו בחדר הפרעות רעש, אור חזק וכדומה. יש צורך לדאוג לטמפרטורה נכונה עם מאוורר או שמיכות. כעת נכין שמן עיסוי תינוקות בכלי. ניתן להשתמש בשמן עדין כמו שמן שקדים. אי אפשר להשתמש בכל שמן, ובטח לא בשמן תינוקות רגיל. יש לעטוף את התינוק במגבת, שתקלוט הפרשות במידת הצורך. חשוב שגם אנו נהיה רגועים, ולכן רצוי לפני העיסוי להקדיש כמה זמן למדיטציה ולשחרור.

לבקש רשות לעיסוי

לרבים נשמע מוזר שצריך לבקש רשות לעיסוי מתינוק שעוד לא יודע לדבר. בעיסוי תינוקות יש לשאול את התינוק אם אכן הוא רוצה לקבל עיסוי, ונשלב את השאלה במבט, מגע וקול שמבקשים לדעת מה התינוק עונה. לאחר מספר פעמים של עיסוי התינוק יזהה את השאלה ויענה, בין אם מילולית או פיזית. לאחר מכן יש לשים לב כיצד התינוק מגיב ואם הוא נראה כאילו הוא רוצה עיסוי כעת, או שאין לו סבלנות לכך. סמני הסכמה של תינוק לעיסוי יכולים להיות שהוא פותח את הזרועות, הגוף שלו רפוי, הוא ממלמל או מחייך או משדר הסכמה. סימני אי הסכמה יכולים להיות לחץ, בכי, תנועות מהירות, הדיפת הידיים שלנו, אי נוחות, פיהוק, הירדמות ועוד. ניתן ללמוד שיטות עיסוי מקצועיות בקורס או בסדנה מיוחדת, הנלמדת מפי מעסה מוסמך, אולם לפני ההרשמה אפשר להתנסות בעיסוי רגיש ועדין הכולל מגע מלטף.

מאיזה גיל להתחיל לעסות?

תינוקות עד גיל חודש יכולים להכיל מגע ראשוני וקצר, בעיקר ליטופים. תינוקות בני חודש וחצי ומעלה יהנו מעיסוי הנע בין 5 ל-15 דקות. רצוי לעסות ברצף מסויים, להתחיל עם כפות הרגליים ולעלות למרכז הגוף. תוך כדי העיסוי חשוב לדבר עם התינוק ולהסביר לו מה עושים. כעת ממשיכים לעיסוי הבטן, החזה, הידיים, הפנים והגב, בעיסוי עדין ומלטף. בקורס עיסוי תינוקות לומדים כיצד להשתמש בטכניקות עיסוי השאובות מהעיסוי ההודי, השבדי ומהיוגה כדי לעסות בצורה טובה. חשוב לגעת בתינוק בשתי הידיים, אחת עובדת ושנייה תומכת. גם כשמוסיפים שמן רצוי להשאיר יד אחת נוגעת. אם אתם מעסים ילדים עם צרכים מיוחדים חשוב לעסות את כל הגוף ולא רק את המקום הפגוע שלהם. בעת העיסוי יש להמנע מאזור העיניים ואברי המין של התינוק, ולשים לב שהתינוק לא ישן או סובל מהעיסוי.

מחקרים על עיסוי תינוקות

בשנים האחרונות בוצעו מחקרים שונים על עיסוי תינוקות, ונמצא שעיסוי יומיומי מחזק עבורכם את מערכות החיסון, העצבים, החושים והעיכול. עיסוי יכול להקל במקרים של כאבי בטן, גזים, גב, קוליק ועצירות. נעשו מחקרים רבים גם על עיסוי פנים של תינוקות, ונמצא שהורים לתינוקות פגים שיפרו את התנאים של ילדיהם על ידי העיסוי. המגע השפיע על איזון חום הגוף, הדופק והנשימה, וכן על עליה במשקל הפג. למי שמתעניין בעיסוי פגים כדאי לקרוא על שיטת הקנגורו, שפותחה בשנות השבעים על ידי ד"ר מרטינס וד"ר ריי. השיטה כוללת החזקה של הפג כשהוא שוכב על חזה האם. האם מחזיקה אותו קרוב לבטנה כמו קנגורו.

סרטון על קורס עיסוי תינוקות


קורס עיסוי תינוקות: שאלות ותשובות

 yoheved yoheved

איפה לומדים עיסוי תינוקות?
אין כיום מכללה המלמדת עיסוי תינוקות.

16 במאי 2023
 מלכה ויסבאום מלכה ויסבאום

רוצה לדעת על מיקום ועלות קורס לעיסוי תינוקות. אני גרה באשדוד.
אין כרגע קורס פתוח.

22 ביוני 2020
יש לך שאלה? רוצה לדעת עוד? זה המקום לשאלות