קורס מודעות עצמית
להכיר את האני הפנימי

קורס מודעות עצמית

לתהליך של מודעות עצמית אין מטרה. למרות שרבים פונים לקורס מודעות עצמית כדי לשפר מיומנויות תקשורת, להיות רגועים יותר, או להשיג מטרה זו או אחרת, לקורס הבסיסי יש לגשת ללא מטרה מוגדרת מלבד גדילה אישית פנימית.

מהי מודעות עצמית?

יש שתי נקודות התייחסות מנוגדות למודעות עצמית:

 • מודעות עצמית כתהליך שלילי (self conciousness)– לעתים, בעיקר במצבים של לחץ, אנשים מתייחסים למודעות עצמית כדבר שלילי. הם אומרים משפטים כגון: "ראיון העבודה לא הלך לי כי הייתי מודע יותר מדי לעצמי".
 • מודעות עצמית כתהליך חיובי (self awareness) – כאשר אנשים מתייחסים למודעות עצמית כדבר חיובי הם בדרך כלל מדברים על מצבים בהם אנו רגועים ונעשים מודעים למחשבות ולרגשות שעולים אצלם. תהליך זה, שזהה לתהליך מדיטטיבי, מלמד את עצמנו על עצמנו, ועל תהליך ההכרה שלנו.

למרבה ההפתעה של רבים, קורס מודעות עצמית מטפל בשתי ההתייחסויות למודעות העצמית. הוא מוריד את הלחץ שמתלווה למצבים של מודעות עצמית מוגברת, ומעלה את המודעות העצמית המדיטטיבית במצבים של ריכוז וקשב.

למה ללמוד קורס מודעות עצמית?

כתוצר לוואי של גדילה במהלך קורס מודעות עצמית אפשר לזכות ב"הטבות" כגון אהבה, כסף או תגמולים אחרים, אך המטרה הראשית היא לחוות את החיים בצורה מלאה יותר, ולחוות את הרגע העכשווי בצורה מלאה ומספקת יותר. תהליך הלמידה בקורס מודעות עצמית איננו קל, ואנו יכולים לגלות על עצמנו גם דברים לא נעימים, ולחוות תסכולים שונים. למרות זאת המחויבות של התלמיד לתהליך ארוך טווח מבטיחה שלימודי מודעות עצמית תוביל אותנו לדרך נכונה וכדאית.

הדרישות של קורס מודעות עצמית שונות מדרישות של קורס רגיל. לא מדובר פה על ציון פסיכומטרי או על מבחן קבלה כזה או אחר. בקורס מודעות עצמית יש צורך בגיוס של שני משאבים שקיימים אצל כולנו, אך לרוב נמצאים במצב רדום: אומץ, והתמדה. לא כל כך נוח להיפגש עם תכונות שליליות ופחדים שלנו, ולא נעים גם לחוות מחדש רגעים קשים ולהתבונן בטעויות שעשינו. כדי לעבור את התהליך של שיפור מודעות עצמית יש למצוא בתוך עצמנו את אומץ הלב שיעזור לנו בתהליך. מדובר על גיוס כוח, בדומה לשכנוע שאנו מבצעים על עצמנו לפני שאנו קופצים לבריכה של מים קרים. מחזיקים את הגוף חזק וצועקים בלב "קדימה!" אומץ לבד איננו מספיק. מכיוון שמדובר בפיתוח מודעות עצמית, תהליך שאורך לפחות מספר חודשים, יש למצוא בעצמנו גם את ההתמדה לתרגל את נושאי הקורס, ולעבוד קשה כדי ליישם את הקורס בחיינו.

תכני קורס מודעות עצמית

 • מודעות עצמית לפחדים
 • מציאת אמונות אישיות והאמנות אישיות
 • התמודדות עם פחדים
 • התת מודע
 • העצמה אישית ומודעות אישית
 • גדילה
 • התמודדות עם חוסר מודעות עצמית
 • הבנה רגשית עצמית ופיתוח אינטליגנציה רגשית
 • דמיון מודרך
 • חשיבה חיובית

איך לפתח מודעות עצמית?

 • אסרטיביות ומימוש עצמי: על ידי חשיפת המשתתפים לרפרטואר דרכים חדשות וכלי חשיבה שיאפשרו שימוש מיידי ומעשי תלמדו כיצד לפתור בעיות שהחיים מזמנים בהורות, בזוגיות ועוד.
 • קינסיולוגיה – תרגילי מוח: קורס זה משפר את יכולת הלמידה והריכוז, ומלמד טכניקות כדי לעזור לעצמך ולאחרים לשפר את התפקוד, חידוד השכל ואיזון הרגש.
 • קינסיולויגה חינוכית – הילד המשחק: קורס זה מהווה סדנה המסייעת ביישום תכנית לילדים עם דגש על משחק אותנטי. הסדנה מקדמת תכנית לעבודה עם ילדים באמצעות תנועה וחידוד החושים. התחום מאפשר לפתח את המודעות העצמית באמצעות תרגילי מוח שונים.
 • קבוצת תיאטרון: התנסות מעשית וחוויתית בעולם התיאטרון תוך לימוד יסודות המשחק, אימפרוביזציה, עבודה על דמות והתנסות בתהליכים של הפקת הצגה. בסוף השנה תעלה הקבוצה הצגה.

סרטון על קורס מודעות עצמית


קורס מודעות עצמית: שאלות ותשובות

 מילי מילי

יש סדנא או קורס מודעות עצמית באיזור השרון?
הקורס לא נלמד יותר באף מוסד בישראל.

7 בנובמבר 2023
 גל לוינסון גל לוינסון

שלום רב, אני מעוניינת לדעת האם ניתן לשלב את הקורס בנוסף לקורס על התזונה. מה הם הימים והשעות של שני הקורסים והאם מתקיימים ברחובות?
מדובר בקורס שנבדר ואינו נלמד יותר.

30 ביוני 2020
 ‪גיא יזדן ‪גיא יזדן

שלום, מתעניין בקורס מודעות עצמית.
בשלב זה אין לנו קורס פתוח.

10 בינואר 2020
 שרית שרית

אשמח לפרטים לגבי קורס מודעות עצמית.
בשלב זה אין לנו מכללות המלמדות מודעות עצמית.

16 בדצמבר 2018
 אסתר אשורוב אסתר אשורוב

כמה מפגשים? איפה מתקיים?
יש לפנות למכללות המופיעות באתר כדי לקבל מידע.

9 באוגוסט 2018
 חנה ברבדקר חנה ברבדקר

מתי הקורס הקרוב?
יש לפנות למכללות כדי לקבל מידע זה.

1 באפריל 2018
 ינון ינון

אני מתגורר בבאר שבע, רציתי לדעת מתי נפתח קורס והיכן?
בשלב זה אין קורסים פתוחים.

10 בנובמבר 2017
 ערן ערן

מעוניין בסדנא למודעות עצמית.
אין לנו מידע על סדנאות בשלב זה.

25 בינואר 2016
 עליזה עליזה

שלום שמי עליזה ואני גרה בדרום בקרית גת מאוד מאוד רוצה לילמוד בקורס מודעות עצמית יותר משלוש שנים אני מחפשת מקום לילמוד מודעות עצמית אני מאוד מרגישה שחסר לי חיות בחיים חסר לי הערכה אני מאוד אשמח להשתתף בחוב מתי מתחיל ומה המיר תודה עליזה
נסי ברידמן.

23 ביולי 2013
יש לך שאלה? רוצה לדעת עוד? זה המקום לשאלות