קורס DBA
לנהל מסדי נתונים גדולים במיוחד

קורס DBA

איך תוכלו למצוא את קורס ה-DBA הטוב ביותר? אספנו מוסדות העומדות בתקנים הבאים: השמה מהירה להייטק, מרצים מוסמכים בעלי נסיון רב בניהול בסיסי נתונים, הכנה למבחני הסמכה רלבנטיים כגון Oracle Database 12c ו-Microsoft SQL Server.

מה זה DBA?

DBA הוא קיצור של database administrator. זהו תפקיד שדרוש בכל חברה טכנולוגית, שעליו מופקד אדם האחראי על התקנה, קונפיגורציה, עדכון, שדרוג, ניהול וטיפול של כל מסדי הנתונים בארגון.

התפקיד הינו תובעני, וכולל גם פיתוח ועיצוב של אסטרטגיות לניהול רשתות, מעקב אחר תקלות מערכת ושיפור הביצועים והיכולות של מסדי הנתונים, כמו גם הכנה לתוכניות הרחבה בארגון. DBA אחראי גם על צדדים שונים של אבטחת המידע בארגון.

אילו סוגים של DBA קיימים?

החברות המובילות בעלות מוצרי בסיסי נתונים הם אורקל ומיקרוסופט. כשאומרים DBA אורקל מתכוונים DBA שמתמחה בבסיסי נתונים של אורקל. כיום בסיסי הנתונים הפופולריים ביותר הם SQL Server של מיקרוסופט.

מהו DBA תשתיתי ומהו DBA אפליקטיבי?

ישנה עוד הבחנה בין DBA שאחראי יותר על נושאי תחזוקה, גיבוי והקמה של בסיסי נתונים, לבין DBA שעובד יותר בצד התכנותי והינו חלק מצוות הפיתוח. הראשון נקרא DBA תשתיתי והשני DBA אפליקטיבי, מלשון אפליקציה. רוב הקורסים מלמדים DBA תשתיתי.

איך להיות DBA?

השלב הראשוני הוא לפנות למכללות המלמדות קורס DBA ולברר את תנאי הקבלה. צריך למצוא קורס שמתאים לרמה שלכם מבחינת תכנות וידע מקצועי. השלב השני הוא להבין לאיזו גרסת תוכנה מסמיך הקורס, והאם גרסה זו היא החדשנית ביותר בשוק, כגון SQL Server 2012 או אורקל DB 11G.

מה לומדים בקורס DBA?

  • SQL Server 2008
  • Oracle10g/11g
  • OCA ו-OCP
  • MCTS
  • Transact-SQL
  • SQL Server Environment
  • Availability and Scalability
  • Business Intelligence
  • SQL Server Object Hierarchy


קורס DBA: שאלות ותשובות

 רועי רדוביצקי רועי רדוביצקי

היכן ניתן ללמוד את הקורס DBA?
מדובר בקורס ישן. לא ידוע לנו היום איפה ניתן ללמוד אותו.

20 בספטמבר 2023
 עמית עמית

שלום, אני מתעניין בהסבה מקצועית ותחום ההיטק מעניין אותי מאוד. שמעתי מחברים בתחום שהמליצו על DBA. אני בן 37, עצמאי, בא מתחום ההסעדה. בעבר סיימתי הנדסאי תעשיה וניהול. למרות שאין לי נסיון במחשבים כלל, אני שוקל לגשת לקורס אך מתלבט האם זה מתאים לי מ-2 בחינות:
1 .האם זה רלוונטי בגילי למצוא עבודה בתחום ללא נסיון?
2. סטטיסטית, מהו אחוז האנשים שעוברים את הקורס מבלי נסיון.
1. זה תמיד רלוונטי כי מדובר בתחום חם ובוער. ישראל היא אומת הסטארטאפ וחסרים אנשי תוכנה טובים. אם יש לך רצון ללמוד ולהתחיל קריירה חדשה, אתה תמצא את המקום המתאים.
2. למכללות יש אינטרס גבוה שתסיים את הקורס ותהיה מרוצה. אחוזי המסיימים טובים וגבוהים מ-50%, בניגוד ללימודים אקדמיים שם הנטישה גבוהה יותר.

13 באפריל 2019
 איציק איציק

שלום, אני מהנדס אזרחי שמעוניין לעשות הסבה לתחום ההייטק ולהשתדרג מבחינת משכורת. עשיתי בעבר קורס בשפת c ויש לי אנגלית ברמה גבוהה. איזה קורסים מומלץ לקחת?
קורס תכנות באמצעות PHP. אם יש לך רצון ללמוד את הדבר החם הבא אנחנו ממליצים על לימודי Python שיכולים לשרת אותך בתחום של ביג דאטה ובינה מלאכותית.

24 באוגוסט 2018
 עדי עזיזי עדי עזיזי

היי, אין לי נסיון וידע במחשבים, אך תחום ה-DBA מעניין אותי. האם מומלץ לי ללמוד את זה והאם זה משהו שאנשים עושים (מתחילים את הקורס ללא נסיון)? אשמח לטיעונים בעד ונגד, תודה רבה.
בעד: זה מעניין אותך, התחום די מבוקש, השכר נחמד מאוד, הקורס מתאים לחסרי ניסיון.
נגד: יש אנשים שמשתעממים למוות מנתונים וטבלאות.

3 בדצמבר 2017
 יאן יאן

שלום רב, באילו ארגונים או תעשייה משתלבים ומוצאים עבודה אנשי DBA?
בכל ארגון בו יש משמעות גדולה לנתונים וניתוח שלהם: בנקאות, פיננסים, ביטוח, היי-טק ועוד.

18 במאי 2016
 קורסיסט קורסיסט

מהו מחיר קורס DBA?
עלות של קורס DBA נעה בין 8,000 ש"ח ל-15,000 ש"ח. היתרון של קורס זה הוא בהשמה מהירה לאחר הקורס בשוק העבודה.

כמה מרוויח אדמיניסטרטור DBA?
אנליסט בסיסי נתונים מתחיל מרוויח בין 5,000 ל-8,000 ש"ח, בעוד שאנליסט מתקדם יכול להרוויח גם 16,000 ש"ח. השקעה בלימודי DBA צריכה להעשות לטווח הארוך, משום שרק עבור מתכנתים מנוסים העבודה מתחילה להיות משתלמת. קורס זה מתאים למועמדים בעלי רקע טכני בפיתוח, אנשי תשתיות, בוגרים מצטיינים וחסרי נסיון בעלי רקע בסיסי בעולם ה-IT .

כמה זמן נמשך הקורס ומה לומדים בפועל?
קורס DBA אורך בין חצי שנה לשנה, בהתאם לאינטנסיביות של הקורס. הקורס כולל שיעורי בית ותרגילים שונים להגשה. בסוף הקורס ינתן מבחן שיבדוק את הידע הנלמד היישומי והתאורטי. לימודי DBA נערכים בכיתות מחשבים, והוא כולל הרצאות פרונטליות, וכן תרגילים בעבודה עצמית ובעבודה בקבוצות. השילוב של עבודה מעשית בכיתה ולמידה ביתית מאפשר לרכוש גוף ידע רב לאורך הקורס. הקורס כולל גם חלוקה של ספר לימוד מעודכן בתחום מסדי נתונים ו-DBA.

איזו תעודה מקבלים?
בסוף הקורס תדרשו לעבור את המבחן המסכם, בהתאם לדרישות של מיקרוסופט, אורקל או SQL. באם תעברו את המבחנים הסופיים תוכלו לקבל תעודה מבית מיקרוסופט להסמכה של DBA.

16 בדצמבר 2015
 דוד דוד

אני מהנדס תעשייה וניהול עם התמחות במערכות מידע. במהלך התואר עשיתי 2 קורסי תכנות (C ו-C++) ועברתי אותם בציונים גבוהים, כמו כן יש לי היכרות בסיסית עם SQL. מאז אותם קורסים לא נגעתי בתכנות והעבודה הנוכחית שלי היא בתחום של תמיכה טכנית.
האם הרקע שלי מתאים ללימודי DBA?

בהחלט כן.

13 בדצמבר 2015
 גיל גיל

מה עדיף? קורס DBA SQL SERVER שמציע 570 שעות אקדמאיות או כזה המציע 280 שעות?
זה תלוי במוסד הלימודים. פנה למכללות המופיעות בעמוד ובקש מהם סילבוס. יש לעבור על הסילבוס לעומק ולהבין מה כוללות השעות.

1 באפריל 2015
 Orit Orit

לאיזה מקצוע יש וצפוי להיות יותר ביקוש; dba אפליקטיבי או dba תשתיתי?
במה כדאי יותר להתמחות; ב oracle או ב sql?

קשה לענות על השאלה הזו מבלי להיות דדוקטיבי ובלתי מקיף, אולם ל-DBA אפליקטיבי כיום יש יותר ביקוש. כמו כן, מומלץ להתמחות ב-SQL. זוהי תשובה פשטנית וברגע שתירשם לקורס תבין יותר לעומק מה מתאים לך.

3 ביוני 2014
 לי לי

בעבר למדתי תכנות ועבדתי בזה , כיום אני בודקת תוכנה – DB , האם קורס DBA יכול להתאים לי? (יש לי ידע טוב ב- SQL ) כמו כן יש לי ידע בסיסי באנגלית האם לא צריך ידע יותר גדול?
לא – הידע הזה מספיק.

18 ביולי 2013
 רביע רביע

מה הסיכוי להשתלב בתחום מיידית אחרי הקורס לאדם ללא ניסיון בתחום זה ומה השכר ההתחלתי? תודה
הסיכויים גבוהים, משום שזהו תחום מבוקש שהביקוש אליו צפוי רק לעלות. השכר ההתחלתי הינו בין 9-14 אלף ש"ח לחודש.

18 במאי 2013
 עפר עפר

אני עובד כמנמ"ר ב AX. עד כמה הקורס הזה יכול לקדם אותי?
תוכל להיות אנליסט של מסדי נתונים!

6 במאי 2013
 מאיר מאיר

שלום.. הייתי רוצה שתאמרו לי מי כן יכול להתחיל ללמוד את זה? ומה ההמלצה שלכם ללמוד לפני הקורס הזה? האם יש קורס לפני זה שיכול לחזק אותי בלהתחיל את הקורס הזה הנ"ל? אשמח לתשובה מקצועית. תודה.
מאיר שלום, אנו יוצאים מההנחה שאתה מעוניין בקורס זה כי אתה רוצה להשיג עבודה משתלמת בהייטק. אין זה פלא, שכן לפי טבלת השכר של דיאלוג אנליסטים מסוג DBA מתחילים במשכורת 9-13 אלף ש"ח בחודש, וזה יכול לעלות עם הנסיון עד 30 אלף בחודש. כדי לעבור את הקורס ולקבל הסמכת DBA של אורקל או מיקרוסופט, יש צורך בנסיון תכנותי. הקורס נועד לתוכניתנים, מנהלי תשתיות, מנתחי מערכות או אנשי מערכות מידע. זה לא אומר שלא תוכל להצליח בקורס ללא נסיון, אבל תידרש ממך השקעה גדולה מאוד לאורך הקורס. אנו ממליצים לך להתחיל בקורס בסיסי יותר של תכנות, כגון MCITP או CCNA.

18 בינואר 2013
יש לך שאלה? רוצה לדעת עוד? זה המקום לשאלות