הסודות נחשפים: איך לקבל 90 ומעלה בכל בחינה
השיטה המוכחת - איך להוציא ציונים גבוהים ובקלות

הסודות נחשפים: איך לקבל 90 ומעלה בכל בחינה

בכיתה שלכם יש כמה טיפוסים: יש את אלו שתמיד יושבים בשורה ראשונה וכותבים כל מילה, יש את אלו שיושבים בשורה האחרונה וצוחקים כל השנה, ויש את אלה שפשוט יושבים בכיתה ומנסים ללמוד כמו כל האחרים. חלקכם רצים להשיג סיכומים, אחרים פשוט מסתמכים על חומרים שמסתובבים חינם ברשת, אבל השאלה האמיתית היא: האם יש שיטה מוכחת להצלחה בבחינה? תתפלאו לשמוע שכן.
ניר ימיני
ניר ימיני   25/07/16   זמן קריאה משוער: 10 דקות

לאחר בדיקה מעמיקה ובירור של כל טכניקות הלמידה, החלטנו לאסוף ולהציג את השיטות הכי אפקטיביות ללמידה לקראת בחינה.

במהלך הסמסטר

שאפו למצויינות

מי שרוצה להשיג ציון טוב, יכול להיות פשוט בסדר. מי ששואף למצויינות צריך להבין את החומר, ואם הוא נתקל בקשיים אז להיעזר בחברים, בעוזרי הוראה ומתרגלים, לשוחח עם המרצה או לקחת מורה פרטי. שאפו תמיד לדעת את כל החומר לבחינה בצורה יסודית ובהירה. אל תשקרו לעצמכם שהבנתם, כי ברגע האמת לא תדעו לחלץ מהמוח את המידע הנדרש.

התחילו ללמוד במהלך השנה

זה נשמע מיותר ואתם בטח אומרים לעצמכם: "זו אפילו לא עצה" אז תתפלאו שכן. גם אם אתם לא מסכמים וכותבים כל מילה, אבל כן מקשיבים בכיתה וקוראים מאמרים רלוונטיים בבית – אתם לומדים. אולי הזיכרון שלכם לא חד, אבל לפחות למדתם משהו וכשתתקלו בחומר בפעם השניה, המוח שלכם ידע לשלוף את המידע שלמדתם בעל פה בפעם הראשונה.

בקשו מהמרצה שיעור הכנה לבחינה

שיעור הכנה לבחינה הוא חשוב כי המרצה כתב את הבחינה או מתכוון לכתוב אותה תוך כמה ימים. הוא יודע על מה הוא מתכוון לשאול וכך הוא יכול למקד אתכם לבחינה. מרצים הוגנים נוהגים להסביר על מבנה הבחינה: אמריקאית, שאלות פתוחות, מושגים או בחינה משולבת של כל אלו יחד. תצטרכו לדעת האם להביא מחשבון, מילון או כל אמצעי עזר אחר. תוכלו גם לשאול כמה זמן תארך הבחינה ולתכנן את הזמנים מראש. מבחינתכם – כל פיסת מידע קטנה היא חשובה בשלב זה כדי שתדעו עם מה להתמודד ולהוריד את מפלס הלחץ לקראת הבחינה.

שבוע לקראת הבחינה

התכוננו לבחינה שבוע מראש

אם שבוע לא מספיק לכם, התחילו ללמוד לפני. גם אם אתם חושבים שיש בכיתה שלכם קוסמים או מכשפים שיכולים ללמוד תוך 3 ימים את כל החומר – קחו מספיק זמן ללמידה. הרעיון הוא להיכנס לקצב של למידה בצורה איטית ויסודית, לתת למוח לישון בלילה על מה שקראתם ורק אז להמשיך הלאה. בצורה הזו אתם לא מעמיסים על עצמכם ולוקחים זמן לעיכול. זיכרו שההבדל בין ציון 0 לציון 80 הוא באמת עניין של 3-4 ימי למידה, אבל ההבדל בין 80 להצטיינות הוא הבדל גדול יותר שדורש מאמץ כפול ולמידה מעמיקה, אז אל תשלו את עצמכם.

אם שבוע לא מספיק לכם, התחילו ללמוד לפני

סכמו את כל חומר הלימודים בכתב יד

גם אם אתם לומדים מקצוע הומני ויש לכולם מצגות או חומרי לימוד, אתם צריכים לסכם את החומר בכתב ידכם. הסיבה לכך היא שכאשר אתם עוברים מילה אחר מילה, וכותבים את הסיכום בכתב ידכם, אתם לומדים את החומר מחדש ומכניסים אותו למוח במילים שלכם. לאחר שתכתבו את הסיכום בכתב ידכם תוכלו לעבור עליו וללמוד ממנו לבחינה בשפה קלה וברורה ולא במילים גבוהות או במשפטי קישור מסובכים. בסופו של דבר אתם אמורים לקבל סיכום שלא עולה על 10 עמודים הכתובים משני הצדדים (כן, גם במקצועות ריאליים, וגם במקצועות הומניים). הידיעה שכל החומר לבחינה נכנס ב-20 עמודים בסך הכל תעזור לכם לסרוק את החומר במהירות והכי חשוב – תגרום לכם לחוש גאווה ויכולת התמודדות עם כמות חומר כזו.

סכמו את הסיכומים על דף A4

לאחר שיש בידיכם את הסיכומים בכתב ידכם, שימו לב להיקף החומר והנושאים העיקריים. עכשיו תוכלו לשים לב בקלות יחסית שחומר שלמדתם בשיעורים 1 או 2, מתקשר בצורה ישירה לחומר של שיעור 9. עכשיו קחו את הסיכומים שלכם, וסכמו אותם בנקודות עיקריות בלבד על דף A4 משני צידיו. הרעיון פה הוא שאתם כבר יודעים את הנושאים העיקריים לבחינה, יודעים מה כל אחד מהם ומבדילים בין עיקר לטפל.

בחרו שיטה לזכור: שינון או הבנה

יש קורסים שבהם רצוי מאוד שתבינו במה מדובר: כלכלה, משפטים ונושאים אחרים מחייבים הפעלה של תאים מסויימים במוח שמצריכים הבנה. לא כל החומר נהיר לנו בקריאה ראשונה. אתם יכולים לרמות את עצמכם שהבנתם אך ביום הבחינה תקבלו בלאק אאוט. לעומתם, יש קורסים שההבנה בהם מאוד ברורה ויסודית: תקשורת, שיווק ותחומים אחרים ברורים לכל אדם ברחוב. בקורסים כאלו דווקא השינון הוא החשוב ומרצים מסויימים מצפים שתענו על השאלות בעזרת החומר, בדיוק כפי שהוא מופיע בחוברות הלימוד ובסיכומים שלכם.

שתי השיטות יכולות טובות עבורכם, יש אנשים שמוכנים לשנן כל דבר בעל פה, ויש אנשים שאוהבים לפתור דווקא שאלות הבנה במתמטיקה, שם אין צורך לשנן כמעט שום דבר.

2-3 ימים לפני הבחינה

פתרון בחינות עבר

כדאי מאוד שתתנסו בפתרון בחינות עבר, כשאתם סגורים בחדרכם, כאילו מדובר בבחינה אמיתית. אם מדובר על בחינה בחומר סגור – עשו אותה עם חומר סגור. אם אתם צריכים חומרי עזר – השתמשו בסיכומים שיש לכם. הרעיון הוא שתראו מה המרצה שאל בשנים קודמות ותדעו להיכנס לראש שלו. זיכרו שכמות החומר מוגבלת מאוד ומרצה לא יכול להמציא שאלות שלא נשאלו בשנים קודמות כך שאם תעברו על מספיק בחינות תוכלו להקיף את כל החומר ישר והפוך כמה וכמה פעמים. הרעיון פה הוא לא להשיג 100 בכל בחינה, אלא לשים לב במה אתם חזקים, ואת הנושאים הללו להניח בצד, ולחשוף דווקא במה אתם חלשים – ואז לחזור לסיכומים, לשינון החומר ולהבנה. באופן תיאורטי – אם תצליחו לחזק את כל התחומים בהם אתם דווקא חלשים, תוכלו להשיג ציון מושלם ביום הבחינה.

אל תציצו בתשובות! רק אחרי שכתבתם בכתב יד את תשובתכם, גשו לתשובות הבחינה ובידקו את תשובתכם. אם צדקתם – נפלא. אם טעיתם – בררו עם עצמכם מדוע ושפרו את הנקודה החלשה.

כדאי מאוד שתתנסו בפתרון בחינות עבר

לימוד עם חברים

כאן הדעות חלוקות. יש אנשים שאוהבים להתמקד וללמוד לבד כשהם ספונים בחדרם, מוקפים בדפים, סיכומים, שאלונים ותה ירוק. אנחנו ממליצים על לימוד עם חברים בצורה כלשהי, גם אם לא נפגשים, אפשר לשוחח עם חברים בטלפון כדי להבהיר נקודות חוזק וחולשה, ולדבר על המבחן. השיחות הללו עוזרות להפיג מתחים, מחדדות את הידע שלכם בחומר הנלמד ולעיתים עוזרות להיכנס טוב יותר לראש של המרצה.

יום לפני הבחינה ויום הבחינה

יום לפני הבחינה עליכם לשאול את עצמכם בכנות האם יש נושאים לא פתורים בראשכם. אם אתם זקוקים לשינון או הבהרה, נצלו את הזמן והיעזרו בכל שיטה שתסגור לכם את הפינה. צאו להליכה קצרה, שנו טוב בלילה. ביום הבחינה היו בטוחים בשיטת הלמידה החדשה שלכם. אתם כבר ברמת הצטיינות. אתם יודעים כל פסיק בחומר הנלמד ואפילו עזרתם לחבריכם לכיתה, כך שאין כל סיבה שלא תוציאו ציון מעולה.

אם יש דברים לא ברורים בבחינה, שאלו את המרצה או המתרגל למה התכוון המשורר. תנו את ה-100% שלכם ושאפו לענות תשובות טובות ומנומקות.

בהצלחה!אהבת? שתף עכשיותגובות