האם כל נושא הדקדוק באנגלית שלמדנו בבית ספר באמת חשוב?
השפה המדוברת ביותר בעולם

האם כל נושא הדקדוק באנגלית שלמדנו בבית ספר באמת חשוב?

אנגלית, ככל הנראה, היא השפה המדוברת ביותר בעולם. זוהי השפה שנעשה בה שימוש ניכר בכל מקום בעולם, לא רק בארצות הנחשבות באופן מסורתי לארצות דוברות אנגלית. כאשר רוצים לשלוט בשפה זו עולה שאלה חשובה – עד כמה חשוב הדקדוק האנגלי כפי שמלמדים אותו, וקרוב לוודאי גם אנחנו למדנו, בבית הספר?
ניר
ניר   29/11/21   זמן קריאה משוער: 4 דקות

האם כאשר אנו מדברים וחושבים באנגלית אנחנו באמת חושבים על present simple או על phrasal verbs? האם באמת חייבים לדעת היטב את כל כללי ה- simple sentences או ה-third conditional?

דקדוק וכושר ביטוי

כללי הדקדוק של כל שפה אינם יצוקים בסלע. מעת לעת חלים שינויים בכל שפה, וגם השפה האנגלית אינה יוצאת מן הכלל בעניין זה. אם כן, האם ניתן להסיק מכך שהדקדוק איננו חשוב? כלל וכלל לא. תארו לעצמכם כיצד הייתם נשמעים לו הייתם צריכים לשאת נאום מול חברי הפרלמנט הבריטי. איך הייתם נשמעים ללא שליטה טובה או לפחות סבירה בדקדוק? וגם אם לא נבחר בדוגמא לסיטואציה כה נדירה ונתאר מצב בו מתקיים ראיון עבודה באנגלית, האם אפשר להעלות על הדעת רושם מוצלח כאשר הדובר אינו נשמע רהוט וכשהוא מבצע טעויות דקדוק מביכות?

ללא למידת הדקדוק לא ניתן לצפות לכושר ביטוי ולא ליכולת שיחה ראויה. את הדקדוק יש ללמוד היטב, אך אין להתייחס אליו באופן נפרד משליטה בשפה המדוברת בזכות אוצר מילים. אוצר מילים ראוי הוא תוצאה של תרגול מתמשך. יש צורך לקרוא ספרים או לכל הפחות עיתונות באנגלית (ישנם עיתונים לכל הרמות) או להצטרף לקורס אנגלית מדוברת. רק השילוב של למידת הדקדוק ביחד עם תרגול באמצעות קריאה, שיחה והקשבה יביאו להפנמה. אחרי הכל, רק כאשר הכללים הופכים לטבע שני מצליחים לחשוב, להתנסח ולהתבטא ללא שגיאות.

עושים חיל בשפה עשירה

ללא למידה בעלת היבט טכני, של כללי הדקדוק, ללא הבנה של הכללים ושל היוצאים מן הכלל, גם אוצר מילים נרחב עשוי שלא להספיק. אך ברור שישנו קשר בין הצורך בשפה לבין רמת הידיעות הנדרשת. מי שנוסע לביקור קצר בארצות הברית, באוסטרליה או בבריטניה ואינו עושה שימוש בשפה האנגלית לצרכים אקדמיים או מחקריים, יוכל להסתדר גם עם אנגלית מדוברת ובלי תשומת לב לכל קוצו של יו"ד מבחינה דקדוק השפה האנגלית. עבור מי שמתכנן לגור או לעבוד בחו"ל, מי שמעוניין להצליח בקריירה אקדמית (גם בארץ), עבור מי שרוצה לעשות חיל בתפקידים בכירים או ייצוגיים – שליטה בדקדוק ברמה גבוהה חשובה בהחלט. האם פן זה חשוב יותר מאנגלית מדוברת? לא בהכרח, ובהחלט לא תמיד.

לסיכום, לצורכי דיבור וכתיבה, הבעה וביטוי (פחות מכך – למטרות קריאה), יש צורך בשליטה טובה בכללי הדקדוק האנגלי, אך לימוד הכללים לבדו – אין בו די. רק תרגול ושקדנות, רק קיום שיחה, קריאה וכתיבה יהפכו את הידע בדקדוק ובכללי השפה לטבעיים באמת.אהבת? שתף עכשיותגובות